marți, 3 decembrie 2019

Rusia, înapoi în anii '50! Oricine va putea fi declarat „agent străin” după noua lege a lui Putin

Preşedintele rus Vladimir Putin a promulgat luni o lege controversată care permite extinderea statutului de „agent străin” la jurnalişti şi internauţi, și nu numai. După modificarea legii mass-media şi informaţiilor, inclusiv persoane fizice, mai ales ziarişti, ar putea fi  declarate „agenţi străini". Vizați vor fi mai ales cei care scriu pe „teme politice și sociale”. Termenul de „agent străin” vine din epoca stalinistă opozanţilor reali sau prezumtivi, apoi a fost utilizată în anii 1970-1980 pentru a-i desemna pe disidenţi, acuzaţi că ar fi în solda Occidentului.

from Realitatea.net https://ift.tt/2LhM82N
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu