"Trebuie sa avem grija de cadrele noastre medicale" - este mesajul pe care l-a transmis Tataru chiar din prima sa zi la conducere MS de la preluarea mandatului.
"Sunt un om care a venit din teritoriu. Focarul Suceava nu schimba atitudinea avuta. Vom asigura necesararul de aparatura si al testelor. Personalul medical va avea prioritate la aceasta testare", a spus ministrul.
Totodata, acesta a precizat ca activitatea MS este orientata in doua directii. Una este urgentă si vizeaza preventia si tratarea infecțiilor cu noul coronavirus, iar o alta vizeaza tratatementul pacientilor care nu au în acest moment o infectare cu COVID-19.
Pe de alta parte, ministrul Sanatatii a atras atentia asupra faptului ca unele anchete epidemiologice au fost facute pe jumatate. "Orice persoana cu infectie respiratorie, trebuie testata!", a aratat el.
from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/2WNN9G8
Curiozități si informatii utile în clipuri scurte
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu