sâmbătă, 25 aprilie 2020

Apel la solidaritatea: DONAȚI PLASMĂ! DONAȚI SÂNGE!

,,Cine este vindecat are posibilitatea să se îndrepte spre centre pentru a dona o cantiate de plasmă pentru a salva oameni", a anunțat Imbri, la Realitatea PLUS. 

,,Am semnat un protocol cu Institutul național de hematologie și cu Centrul de Transfuzii București și le sugerăm celor vindecați să doneze plasma. Ministerul Sănătății a primit 3 aparate. Cu plasma donată de cei vindecați ne vom alinia la un tratament care se va face în cazuri grave ale unor bolnavi care nu au anticorpii necesar, iar această trasfuzie de plasmă le va aduce un bagaj de anticorpi care îi va salva," a precizat managerul Spitalului ,,Babeș".

Și Centrul de Transfuzii București a lansat un apel către donatorii de sânge, pentru că din cauza restricțiilor rezervele de sânge au scăzut îngrijorător.

 



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/3aBaK0e
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu