vineri, 24 aprilie 2020

Guvernul a decis: Admiterea la facultate se va face online

Guvernul a adoptat o Ordonanta de Urgenta (OUG) pentru buna functionare a sistemului de invatamant. Mai exact, Executivul a stabilit ca pe durata starii de urgenta si pana la ridicarea restrictiilor, invatamantul sa se desfasoare online.

In mediul preuniversitar, profesorii isi pot continua activitatea prin folosirea unor mijloace de comunicare specifice mediului digital. Aceasta prevedere este valabila doar pentru semestrul al doilea al anului scolar in curs.

Pentru mediul universitar, Executivul a stabilit ca admiterea la facultate se va putea face prin intermediul unor platforme online. Tot online, elevii isi pot sustine examenele si isi pot finaliza anii de curs. Masura se aplica, de asemenea, doar pentru semestrul al doilea al anului universitar 2-19-2020.

In perioada urmatoare, Guvernul va analiza si va stabili cand anume elevii, dar si studentii vor revenii in salile de curs si cum vor putea sa fie respectate masurile de distantare sociala. 



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/2Y3YW3M
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu