luni, 25 mai 2020

Opt beneficiari şi cinci angajaţi de la un centru social din Vrancea pentru tineri cu HIV, confirmați cu COVID-19

"La Centrul 'Sfânta Maria' din Goleşti avem opt beneficiari depistaţi pozitivi, dintre care şapte internaţi la Spitalul Municipal Adjud şi unul la secţia de Boli infecţioase a Spitalul Judeţean de Urgenţă 'Sfântul Pantelimon' Focşani. Numărul total de angajaţi depistaţi pozitiv ar fi de cinci, dar, între timp, o persoană s-a negativizat, având două teste consecutive negative, unul duminică şi unul luni", a declarat purtătorul de cuvânt al DGASPC Vrancea, Adina Lăscan.Prezenţa virusului SARS-CoV-2 în cadrul centrului rezidenţial a fost descoperită după ce unul dintre beneficiari a ajuns la spital şi a fost testat pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2.

"În urma anchetei epidemiologice au fost testaţi toţi beneficiarii, în număr de 14, precum şi toţi angajaţii centrului. În momentul de faţă, atât beneficiarii, cât şi personalul sunt asimptomatici", a precizat Adina Lăscan.Potrivit acesteia, Centrul Rezidenţial "Sfânta Maria" de la Goleşti a fost complet izolat încă din data de 10 martie, lucrându-se în ture succesive a câte două săptămâni de izolare, iar după încetarea stării de urgenţă, în centru se continuă cu o schemă de lucru prelungită.Centrul "Sfânta Maria" este a doua structură rezidenţială a DGASPC Vrancea în care s-au înregistrat cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19.

În cursul lunii aprilie, potrivit DSP Vrancea, la Centrul Rezidenţial pentru Persoane Vârstnice (CRPV) Odobeşti s-au înregistrat un număr de 41 de cazuri de COVID-19, dintre care 25 în rândul beneficiarilor şi 16 în rândul angajaţilor. În prezent, un singur beneficiar al CRPV se mai află internat în spital, mai arată sursa citată. 



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/2zlK1s0
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu