joi, 17 decembrie 2020

Ședință de urgență la Palatul Cotroceni, convocată de Klaus Iohannis! Decizii de ultimă oră pentru controlul epidemiei COVID-19

 

Președintele României, Klaus Iohannis, are joi, 17 decembrie, de la ora 13:00, la Palatul Cotroceni, o ședință de lucru privind gestionarea epidemiei de COVID-19.

Participă prim-ministrul interimar al României, Nicolae Ciucă, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, și coordonatorul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19, dr. Valeriu Gheorghiță.

Șeful statului a avut o astfel de şedinţă și marți, când au fost discutate, în principal, ultimele pregătiri pe campania de vaccinare.

Primele 10.000 de doze de vaccinuri anti COVID-19 vor sosi în România în prima zi de Crăciun pe 25, iar pe 27 decembrie începe vaccinarea.

Citește și Primele doze de vaccin anti-covid, livrate în România între Crăciun şi Anul Nou. Anunțul medicului Valeriu Gheorghiță

Primii vaccinați vor fi cei din corpul medical. Peste trei luni va începe și vaccinarea populației.

Citește și Când va fi vaccinată populația împotriva COVID-19 - Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat perioada exactă

Persoanele vaccinate anti COVID-19 vor primi o adeverință, potrivit anunțului făcut miercuri în întâlnirea cu presa pe tema vaccinării anti COVID-19.



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/3ntSVqX
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu