Președintele României, Klaus Iohannis, are joi, 17 decembrie, de la ora 13:00, la Palatul Cotroceni, o ședință de lucru privind gestionarea epidemiei de COVID-19.
Participă prim-ministrul interimar al României, Nicolae Ciucă, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, și coordonatorul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19, dr. Valeriu Gheorghiță.
Șeful statului a avut o astfel de şedinţă și marți, când au fost discutate, în principal, ultimele pregătiri pe campania de vaccinare.
Primele 10.000 de doze de vaccinuri anti COVID-19 vor sosi în România în prima zi de Crăciun pe 25, iar pe 27 decembrie începe vaccinarea.
Primii vaccinați vor fi cei din corpul medical. Peste trei luni va începe și vaccinarea populației.
Persoanele vaccinate anti COVID-19 vor primi o adeverință, potrivit anunțului făcut miercuri în întâlnirea cu presa pe tema vaccinării anti COVID-19.
from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/3ntSVqX
Curiozități si informatii utile în clipuri scurte
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu