miercuri, 16 decembrie 2020

Viceprimar Vatra Dornei: "Scenariul roșu nu înseamnă carantina. Se pot petrece, în continuare, Sărbătorile de iarnă aici"

Viceprimarul a arătat că, după cum spune și Ordonanța de Urgență privind starea de alertă, turiștii pot lua masa în hotelul în care sunt cazați, subliniind, în context, că hotelurile funcționează la capacitate normală. 

"Ce se întâmplă la Vatra Dornei, se întâmplă în toată țara, de fapt. Hotelurile funcționează la capacitate normală. Persoanele din instituțiile respective au voie să ia masa tot acolo, conform scenariului roșu", a arătat Marius Ripan.

Vă reamintim că stațiunea Vatra Dornei intră în scenariul roșu până la 1 ianuarie. În prezent are o incidență a cazurilor de infectare de 4 la mia de locuitori.

Astfel, până la sfârșitul anului restaurantele, cafenelele și restul localurilor din interior sunt interzise. Doar cele din hoteluri și pensiuni mai pot funcționa, dar doar pentru cei cazați. Și terasele sau spațiile amenajate în exterior sunt permise cu distanțarea de 2 metri între mese. Însă doar 6 persoane pot sta la o masă.

Barurile, cluburile, discotecile și sălile de jocuri de noroc rămân închise. 



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/2LE4Lkd
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu