marți, 26 ianuarie 2021

OMS, noi recomandări în tratamentul pacienților Covid: de ce trebuie să stea pe burtă

"Celelalte lucruri incluse in aceste recomandari noi sunt ca pacientii bolnavi de Covid-19 care stau acasa ar trebui sa foloseasca un oximetru pentru masurarea saturatiei de oxigen in sange, pentru a sti daca starea lor de sanatate se inrautateste si daca ar trebui sa fie tratati la spital", a declarat o purtatoare de cuvant a OMS, Margaret Harris, intr-un briefing sustinut la Geneva.

OMS mai recomanda medicilor sa pozitioneze pacientii pe burta, pentru a imbunatati fluxul de oxigen, a mai spus Harris.

"Mai recomandam, sugeram folosirea unei doze reduse de anticoagulant pentru a preveni formarea de cheaguri in vasele de sange. Sugeram utilizarea unor doze scazute, nu mari, pentru ca cele mari pot provoca alte probleme", a explicat aceasta.



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/2M8dufd
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu