Constantin Ionescu: „Activitatea seismică este una normală. Se respectă numărul de cutremure lunare. În zona Vrancei și în România se produc cam 15 cutremure pe lună. Au fost mai multe cutremure mari de la cel din 1977 încoace: cel din 1986, cele două cutremure din 1990, cel din 2004. Au mai fost cutremure mari de peste 6 în acești ani. (…) Trebuie să fim pregătiți ca un cutremur mare să se producă oricând. Un cutremur de peste 7 grade produce efecte mari în București și în alte orașe. (…) Sunt foarte multe clădiri peste care au trecut multe cutremure. S-au consolidat anumite clădiri, alte clădiri au rămas neconsolidate. Clădirile s-au degradat și în timp, nu doar din punctul de vedere al cutremurelor.”
from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/3e7o6qh
Curiozități si informatii utile în clipuri scurte
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu