duminică, 4 aprilie 2021

30 de pacienţi infectați cu Covid-19, nevoiți să aștepte în UPU internarea în Spitalul Judeţean din Vâlcea. Care este MOTIVUL

Potrivit managerului unității medicale, oamenii aștaptă să găsească un loc pentru a se interna "în secţia de boli infecţioase, nu de ATI".

"Toate persoanele care au nevoie de ATI sunt în ATI. E vorba de pacienţi care au nevoie de internare într-o secţie de boli infecţioase şi care se va rezolva mâine dimineaţă prin eliberarea unei jumătăţi de etaj. Până atunci sunt în zona de COVID a unităţii de primiri urgenţe cu oxigen, cu paturi, cu tot ce au nevoie” , a declarat reprezentantul unității medicale.

Spitalul Judeţean Râmnicu Vâlcea are 110 paturi alocate patologiei COVID şi 12 paturi de terapie intensivă pentru bolnavii cu această afecţiune, relatează HotNews.ro.



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3fIgGe6
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu