duminică, 25 aprilie 2021

Caz ȘOCANT la Spitalul Colentina din București: Amenințări cu moartea din partea rudelor unei paciente - Mesajul medicului Laura Zarafin

Totul a pornit de la cazul unei paciente în stare gravă, care a trebuit să fie intubată la ATI. Din păcate, după numai câteva zile, a pierdut lupta cu nemilosul virus.

Potrivit informațiilor Realitatea PLUS, rudele au început să amenințe medicii pentu că ar fi fost intubată.

Medicul Laura Zarafin a vorbit despre situația de la Spitalul Colentina, duminică, la Realitatea PLUS.  

„Noi am ținut legătura întotdeauna cu aparținătorii, chiar din martie anul trecut. Ne-am organizat în așa fel încât să explicăm rudelor tot ce se intâmplă. Problema e ca foarte mulți nu înțeleg, nici  ventilația..., nici complicațiile bolii”, a spus medicul ATI Laura Zarafin.

Despre situația dramatică a bolnavilor critici din secțiile de Terapie Intensivă și amenințările rudelor acestora, Laura Zarafin a declarat că este „extrem de gravă. Vedem zilnic, ne șochează și pe noi. Încercăm să le explicăm rudelor...”.

Medicul a dezvăluit că „amenințați la nivel verbal am fost des. De câteva luni s-au inmultit si amenintarile cu moartea. (...) Exista paza la spital, dar cum vin multi oameni. nu poți face față”.

Aceasta a mai declarat că se va depune plângere la poliție din cauza amenințărilor repetate primite de medici, dar și de asistenți, din partea rudelor mai multor pacienți.

„Am discutat cum putem face să sesizăm poliția. Între timp am aflat ca si un asistent de-al nostru este vizat de amenințări. Au aflat și adresa unde locuiește. E usor să afli acum unde locuieste...

Am înțeles că și în alte spitale se întâmplă. Pentru că de la menințarea verbală la cea fizică nu este  distanță așa de mare”, a mai precizat medicul, la Realitatea PLUS.

Laura Zarafin a ținut să amintească de eforturile imense depuse în aceste vremuri de toți medicii și de  faptul că e normal ca oamenii să fie speriați, adăugând că și ei, medicii, sunt șocați de ce văd în fiecare zi, chiar dacă a trecut un an de pandemie.

„Sunt mai multe temeri, și legate de virus, de oxigen, de discuțiile care ne storc de energie. Noi înțelegem că oamenii sunt speriati. Acum suntem stresați că toți vor sa vina in vizita. Incercam sa fim oameni. Este o perioadă foarte tensionată. Nici noi nu putem spune dupa un an de zile ca e usor sa vedem așa ceva, chiar dacă suntem medici ATI”, a mai spus medicul Laura Zarafin.

„Rugămintea mea ar fi: Niciun om din lumea asta, indiferent de profesie, nu vrea să-și vadă un seamăn respirând așa, cu atât mai mult nu vrea să-i facă rău. Aș vrea să se înțeleagă că toți, medici, asistente, suntem oameni, să înțelegem să colaborăm unii cu alții”, a transmis medicul Laura Zarafin, la Realitatea PLUS, în urma amenințărilor tot mai dese din ultima vreme la adresa cadrelor medicale, chiar și amenințări cu moartea.

Cazul nu este singurul. La același spital, un alt medic a fost amenințat de un pacient care nu mai voia să rămână internat. Sub presiunea amenințărilor, medicul a sunat la 112. În acest caz a fost deschis un dosar penal.

De asemenea, aceste incidente nu sunt singulare, înmulțindu-se în ultimele luni în mai multe spitale.

Anul trecut, la Spitalul „Marius Nasta”, rudele unui pacient au spart geamurile unui salon, iar la spitalul din Dâmbovița este anchetat un alt caz de amenințare, relatează Realitatea PLUS. 

 



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3nnN3QP
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu