miercuri, 23 iunie 2021

Ia, promovată pe cel mai vechi traseu feroviar românesc - Imagini UNICE

În jur de 200 de oameni îmbrăcați în ii, s-au adunat la Gara Anina. Cu răcoritoare, cafea și, mai ales, cu muzică, aceştia au urcat în tren şi au pornit la drum pentru a arăta importanţa traseului feroviar.

Drumul a continuat până la Oravița, cea mai veche gară din țară.

"Am venit aici să promovăm ia. Oameni buni, nu facem altceva decât să îmbinăm tradiția cu locul", a spus un turist. 

 "Am încercat să alăturăm ia unui proiect de suflet, vrem să promovăm tradițiile", a spus un altul. 

Linia ferată Oravița-Anina este cea mai veche și cea mai spectaculoasă cale ferată montană din Sud-Estul Europei.

Traseul a apus, însă, odată cu închiderea minelor de cărbune și a celor de uraniu din zonă. De la 6 curse pe zi, în prezent s-a ajuns la o singură cursă.



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3A3MJwK
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu