Zeci de studenți de la Facultatea de Mecanică din Cluj-Napoca au relatat cum ofereau șpagă profesorului pentru a promova examenul, chiar și atunci când nu participau.
Printre studenți, cutuma s-a transmis din generație în generație, iar taxa de promovare era de 50 de euro.
Scandalul a izbucnit în sesiunea din vara anului 2017, atunci când 42 de studenți au oferit profesorului sume de bani cuprinse între 200 și 250 de euro pentru a promova examenul.
Potrivit imaginilor și înregistrărilor cuprinse în cadrul anchetei, cu o zi înainte de examen, la cabinetul profesorului se crea o coadă de studenți.
Profesorul a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare, iar decizia este definitivă.
from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3di5KBH
Curiozități si informatii utile în clipuri scurte
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu