sâmbătă, 26 iunie 2021

Profesor din Cluj, condamnat la închisoare pentru mită. Decizia este DEFINITIVĂ

Zeci de studenți de la Facultatea de Mecanică din Cluj-Napoca au relatat cum ofereau șpagă profesorului pentru a promova examenul, chiar și atunci când nu participau. 

Printre studenți, cutuma s-a transmis din generație în generație, iar taxa de promovare era de 50 de euro. 

Scandalul a izbucnit în sesiunea din vara anului 2017, atunci când 42 de studenți au oferit profesorului sume de bani cuprinse între 200 și 250 de euro pentru a promova examenul.

Potrivit imaginilor și înregistrărilor cuprinse în cadrul anchetei, cu o zi înainte de examen, la cabinetul profesorului se crea o coadă de studenți.

Profesorul a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare, iar decizia este definitivă. 



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3di5KBH
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu