sâmbătă, 26 iunie 2021

România a coborât în topul exportatorilor de grâu. Pe ce loc ne aflăm

România a exportat 3 milioane de tone de grâu către piețele terțe, motiv pentru care am ajuns să ne situăm pe cel de-al cincilea loc.

În fața noastră se află Lituania, Polonia, Germania, iar în fruntea clasamentului se situează Franța, care livrează cantitatea cea mai mare de grâu, adică 7 milioane de tone. Dominăm însă clasamentul la porumb, cu o cantitate de 1,8 milioane de tone, din 2,6 milioane de tone cât a vândut UE în total.  



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3h6VXj4
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu