luni, 2 august 2021

Apă CONTAMINATĂ în zeci de localități din județul Dolj, pericol URIAȘ. Ce SIMPTOME au prezentat localnicii

Inspectorii Direcției de Sănătate Publică (DSP) Dolj au descoperit că apă e contaminată cu bacterii periculoase dar și că sunt depășiri mari cu nitrați și nitriti în apa care este livrată prin reţeaua de alimentare publică în peste 50 de localităţi doljene.

Localnicii au prezentat greață, varasaturi, dar și o stare generală proastă. 

Ca urmare a acestei situații, inspectorii DSP au dat amenzi şi avertismente şi au cerut administratorilor reţelelor de distribuție să rezolve de urgenţă situaţia, mai ales că ne aflăm în plină perioadă de caniculă și prea puțini localnici din zonele afectate își permită să cumpere apă îmbuteliană. De asemenea, oamenii nu toți oamenii își permit să facă teste apei din fântâni pentru a vedea dacă a fost sau nu contaminată și dacă, prin urmare, este sau nu bună de băut. 



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3xmuIXV
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu