vineri, 24 septembrie 2021

După ce a scumpit biletele, STB cere din nou bani Primăriei Generale

Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc în şedinţă vineri, de la ora 10,00, pe ordinea de zi figurând un singur proiect de hotărâre, referitor la rectificarea bugetului Municipiului Bucureşti. Veniturile la bugetul local urmează să fie suplimentate cu 388 de milioane de lei, ajungând la un total de 6,2 miliarde. Cele 388 de milioane reprezintă cote defalcate din impozitul pe venit, informează Agerpres. 

Banii respectivi vor merge la transportul în comun, constituind subvenţii pentru acoperirea diferenţelor de preţ şi tarif. Bugetul destinat transportului în comun ajunge astfel, în acest an, la 1,9 miliarde de lei, dintre care subvenţiile reprezintă 1,4 miliarde lei.

De la 1 august, STB a majorat costul unei călătorii de la 1,3 la 3 lei și a introdus noi oferte tarofare pentru abonamente.



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3kDU0ha
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu