duminică, 21 noiembrie 2021

După ce sunt cei mai săraci din țară, s-au ales și cu banii blocați. 1.800 de pensionari din Giurgiu au popriri pe pensii

În judeţul Giurgiu peste 1.800 de pensionari au rămas cu și mai puțini bani pentru că, nemaiputându-și plăti ratele către bănci sau obligaţiile către stat, conturile le-au fost blocate pentru recuperarea restanțelor, potrivit Radio România Actualități .

Fiecare pensionar rămâne lunar până la stingerea debitului fără o treime din pensie, ca urmare a aplicării acestor popriri.

Unii dintre cei ajunși în această situație spun că şi-au dorit să îşi ajute copiii, dar nu au mai reuşit să-şi achite toate datoriile.

Potrivit datelor INS din 2019, județul Giurgiu este al doilea din țară, după Botoșani, în clasamentul celor mai mici pensii, cu o valoarea medie de 909 lei. În Giurgiu sunt peste 61.000 de pensionari.

from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3HGHM0A
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu