miercuri, 3 noiembrie 2021

Poliția Română își înnoiește parcul auto. Vezi ce mașini vor conduce polițiștii

Poliţia Română a scos la licitaţie în SICAP un contract de 38 de milioane lei pentru achiziţionarea a 300 de maşini, care i-ar fi necesare pentru creşterea siguranţei în trafic. Mai exact este vorba de dotarea cu autoturisme 4×4 puternice, cu o putere de minim 174 CP, potrivit Realitatea Plus.

Ca performanţe, maşinile vor avea o viteză minimă de 210 kilometri pe oră şi vor fi capabile să realizeze reprize de acceleraţie de la 0 la 100 de kilometri pe oră în cel mult 8 secunde. 

Conform caietului de sarcini, Poliţia Română vrea să dea 126.000 de lei pe fiecare maşină, adică aproximativ 25.000 de euro.

 



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3nQ3VAt
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu