sâmbătă, 20 noiembrie 2021

PROTEST în fața Spitalului din Galați: O tânără studentă la medicină a murit după două diagnostice greșite

Protestul din fața spitalului Județean din Galați a fost organizat de familia Mihaelei Anghel, tânăra care a murit după două diagnostice greșite. Printre cei care cer să se facă dreptate se află și colegi de-ai studentei, care spun că nu vor să profeseze în România, din cauza sistemului corupt.

Mihaela avea doar 21 de ani și era studentă în anul trei la Facultatea de Medicină. A ajuns la spital de patru ori, dar medicii i-au pus de două ori diagnostice greșite, deși fata se plângea de dureri cumplite. 

Abia a patra oară când a ajuns la spital, un medic și-a dat seama că trebuie operată urgent. A fost însă prea târziu, infecția îi atacase plămânii și rinichii. Tot la Spitalul Județean Galați a mai murit un bărbat, zilele trecute, după ce a fost plimbat între mai multe unități medicale, fără să primească tratament. Oamenii legii au deschis anchete în ambele cazuri. 



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3oOHtYL
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu