sâmbătă, 25 aprilie 2020

OMS mai distruge un mit. Nu sunt probe că prima contaminare COVID dă IMUNITATE

Agenția a avertizat împotriva emiterii ”pașapoartelor de imunitate” sau de ”certificate fără risc” persoanelor care au fost infectate, pentru că acest sistem ar putea duce la creșterea riscului de răspândire, potrivit The Guardian. Reacția OMS vine să corecteze ideea tot mai frecvent vehiculată că bolnavii recuperați devin imuni. De exemplu, Chile a anunțat că va începe să emită ,,pașapoarte de sănătate" oamenilor considerați ca fiind vindecați, pentru ca aceștia să-și poată relua munca.

OMS nu exclude total ipoteză imunizării, ci doar avertizează că atât timp cât nu este dovedită științific există riscul ca bolnavi recuperați să nu mai țină cont de nicio restricție, expunându-se atât pe ei, dar și pe alții, unor noi cotaminări.



from ACTUAL | Realitatea.net https://ift.tt/3axECdD
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu