vineri, 24 septembrie 2021

Noapte de foc la spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi: coadă de SALVĂRI în curte - zeci de pacienți, în stare gravă

"A fost o noapte de foc la spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi. În curtea spitalului puteau fi observate ambulanţe şi autospeciale ISU care aşteptau, monitorizând permanent pacienţii. În garda din această noapte, până la ora 01.00 au fost consultaţi peste 80 de pacienţi, iar jumătate dintre aceştia au necesitat internare şi acordarea tratamentului de specialitate", a declarat managerul Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, medicul Florin Roşu.

Situaţia este una dificilă: 99% dintre pacienţi sunt tineri şi nevaccinaţi.

Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi funcţionează aproape de capacitatea maximă, paturile din cele două secţii de Terapie Intensivă din cadrul unităţii fiind în permanenţă ocupate.



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3EQJX08
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu