joi, 4 noiembrie 2021

Iașiul, căzut pradă statisticii MORȚII: octombrie, luna cu cei mai mulți morți din ultimii 100 de ani

O astfel de situație nu a mai fost înregistrată din timpul Primului Război Mondial, conform cifrelor furnizate de Evidenţa Populaţiei. 

Mai mult decât atât, o tremie din persoanele decedate în municipiul Iași, în perioada de pandemie, au fost înregistrate în luna octombrie a acestui an. Cu alte cuvinte, pandemia de coronavirus poate acoperi un întreg cimitrir. Vorbim despre 931 de decese, mai mult decât dublu faţă de o perioadă normală a anului.

Comparativ cu perioada similară a anului trecut, când era cel de-al doilea val al pandemiei, observăm o creștere de 70%. Jumătate din decesele din octombrie 2021 sunt la pacienţi confirmaţi cu COVID-19. 



from Stiri Actuale | Realitatea.net https://ift.tt/3CNYbgI
Curiozități si informatii utile în clipuri  scurte 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu